دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. تکنولوژی
  3. دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی
تکنولوژیخاطرات

دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی

عنوانشرح زندگانی من
نویسندهعبدالله مستوفی
انتشاراتزوار
سال چاپ1388
نوبت چاپششم
زبانفارسی
تعداد صفحه1927
قیمت
5,000 تومان

شرح زندگانی من، اثری سه جلدی نوشته عبدالله مستوفی است. این کتاب یکی از منابع مهم در مطالعه دوران قاجاریه محسوب می شود. عبدالله مستوفی (۱۲۵۷ – تهران ۱۳۲۹) از خاندان مستوفیان قاجار بوده که از زمان آقامحمدخان قاجار بعنوان مستوفی (مردی اداری و خدمت گزار دولت و ملت ) مشغول به فعالیت بودند.

کتاب شرح زندگانی من که به حق ، «تاریخ اجتماعی دوران قاجار» نیز نام گرفته است، نثری شیرین و ساده دارد و نویسنده در آن با دیدی تیزبینانه به شرح آیین ها و سنت ها و ویژگی های شخصی خویش می پردازد و از رویدادهای هم روزگارش نیز به همین سبک سخن می گوید. شرح زندگانی من، از «بی طرفی» فراوان و طنزی شیرین به ویژه درباره خاستگاه و تولد نویسنده و اوضاع خانواده و مادرش برخوردار و از مثل ها و کنایات برساخته نویسنده پر است.

روایت های داستانی این کتاب که به قصه بلند خوش خوانی می مانند، گاه موجب خنده می شوند و گاهی دل سوزی برای وطن . داستان زندگانی من، از شیرینی و تلخی و گزارش ستم گری های دودمان قاجار در ایران پر است. روایت مستوفی از تاریخ اجتماعی دوره قاجار، بیش از اینکه روایتی شخصی در باره خودش باشد، از احوال و اوضاع ملک و مملکت آن عصر گزارش می دهد. نثر وی در این کتاب، همان نثر دوره قاجار و پهلوی است، اما مخاطب امروز نیز آن را شیرین و روان می یابد و و با خواندنش با واژگان تازه ای آشنا می شود. نویسنده می کوشد که در روایت هایش سوگیری نکند و بی گمان، تلاش های او را در این باره نمی توان بی ثمر دانست.

عبدالله مستوفی که در روزگار ناصر الدین شاه به دنیا آمد، در بخش نخستین کتاب خود به گزارشی در باره چندی و چونی دودمانش از آغاز دوره قاجار تا زادروز خودش می پردازد. کتاب او، تصویر گسترده (پانورامیک) عصری بلند به شمار می رود، که امروز یادگارهای اندکی از آن وجود دارد. شاید کتاب مستوفی را پربارترین یادگار آن روزگاران بتوان دانست.

در جلد اول شرح زندگانی من، از پادشاهی آقا محمد خان قاجار آغاز و تا پایان سلطنت ناصر الدین شاه دنبال می شود. نویسنده در این بخش از اثر خود، نخست به گزارش کوتاهی از «اسلاف» آقا محمد خان قاجار، اندیشه ها و ویژگی های وی و زمینه های پادشاهی اش می پردازد و از سرانجام کار لطفعلی خان زند خبر می دهد و با توصیف امیرنشین های پیرامون ایران و گزارش در باره نام و کار پدران خود در روزگار فتحعلی شاه قاجار، «تاسیسات دوره قاجاریه» و جهان گشایی فتحعلی شاه و روی کرد دولت ایران را در گزینش والی بغداد و سلیمانیه بازگو می کند و با گزارشی از جنگ با گرجستان و ذکر نام و نشان فرزندان میرزا اسماعیل مستوفی، رویدادها را تا مرگ فتحعلی شاه پی می گیرد و به مناسبت یاد کردن از اسلاف خود در دوران محمد شاه و ناصر الدین شاه، از رویدادهای داخلی و خارجی کشور در آن روزگاران گزارش می دهد. آن گاه به شرح زندگانی خود در دوره ناصر الدین شاه می پردازد. گزارش های او در باره خانواده و تحصیلاتش و آیین ها و طبقات اجتماعی و شغل و درآمد، کار روزانه و طرز فکر و چگونگی دین ورزی مردم در آن روزگار و چند و چون سفرها، پوشش ها، بیماری ها و زاد و مرگ و بهبودشان، ویژگی های فرهنگی- اجتماعی و سیاسی- اقتصادی عصر ناصری و شیوه کشورداری قاجاریان را به نیکی آشکار می سازد.

در جلد دوم کتاب شرح زندگانی من، رویدادهای ۲۳ سال را از جلوس مظفر الدین شاه بر تخت شاهی تا پایان یافتن قحطی ۱۳۳۶ در بر دارد. سبک نویسنده در نوشتن رویدادهای این دوره نیز، همانند شیوه اش در جلد یکم است؛ یعنی رویدادهای عمر خود را به زمینه ای برای بازگویی اوضاع اجتماعی و اداری ایران بدل می کند. برپایی هیئت های وزیران و روزنامه و سیاست های خارجی و سفرهای شاه به فرنگ و بنیاد یافتن مدرسه های نو و فراگیری وبا و وضع سفارت خانه های ایران در «خارجه» و ویژگی های مردم روسیه و دیگر کشورهای اروپایی، چیزهایی اند که نویسنده به آنها توجه کرده و در باره شان قلم زده است.

جلد سوم شرح زندگانی من، رویدادها را از کابینه قرارداد وثوق الدوله تا پایان مجلس مؤسسان گزارش می کند. نویسنده در این بخش نخست به بازگویی زمینه های فراهم آمده برای برپایی کابینه قرارداد ۱۲۹۸ و منحل شدن هیئت ممیزی ایالت تهران می پردازد، آن گاه با اشاره به درگذشت دو تن از اعضای خانواده اش، از بازگشت احمد شاه به ایران و استعفای وثوق الدوله و برپایی کابینه مشیر الدوله و مشکلات فراروی آن خبر می دهد. توقیف اجرای قرارداد، سرکوبی گردن کشان (متجاسرین) و دفع فتنه آذربایجان و برقرار شدن پیوند دوباره میان ایران و روسیه، درون مایه دیگر گزارش های اوست.

عبدالله مستوفی در آن سال ها به «ریاست تشخیص عایدات» گمارده شد، مشیر الدوله نیز استعفا کرد و زمینه های براندازی حکومت فراهم آمد. گزارش در باره بی رونقی بازار چیرگی خواهی (امپریالیسم) دولت انگلستان و تملق گویی ها و دروغ گویی هایش نزد شاه ایران و انگیزه هایش برای بردن نفت این کشور، درون مایه بخش های دیگر این جلد است. نویسنده هم چنین در باره اوضاع ایران پس از رفتن مشیر الدوله و کابینه سپه دار اعظم و وضع مالی دولت در آن هنگام، اصلاحات مالی، پیدایی کابینه سید ضیاء الدین، شهرداری تهران، بیانیه قوام السلطنه و کابینه اش، اعلامیه ریاست وزرا در باره لغو کردن قرارداد ایران و انگلستان، سقوط کابینه قوام السلطنه و ویژگی های نفت شمال و روی کار آمدن سردار سپه گزارش می دهد و اوضاع اجتماعی- اقتصادی مردم کشور را آشکار می سازد.

این بخش، با گزارش هایی در باره رفتن احمد شاه به فرنگ، مساله اسکان ایلات، «قانون های کلی ارتش»، قانون «اصلاح تقویم » و «نظام اجباری» و « نسخ القاب» و ابلاغ قانون انقراض سلطنت قاجاریه و آیین گشایش مجلس مؤسسان پایان می یابد.

مستوفی در خاتمه کتاب شرح زندگانی من، گزارش های کوتاهی در باره اوضاع کشور پس از برافتادن سلسله قاجاریان عرضه می کند. وی پس از آن هنگام، در دوره ای که مرحوم داور به سامان دهی ساختار دادگاه (تشکیلات عدلیه) می پرداخت، به ریاست «استیناف فارس و خوزستان » منصوب شد و به دلیل دوری اش از مرکز، از نوشتن رویدادهای آن دوران بیست ساله در قالب «شرح زندگانی من» باز ماند.

بر پایه سخن باقر مستوفی ، فرزند نویسنده شرح زندگانی من، عمر پدرش پس از چاپ دومین جلد از این کتاب به پایان رسید، اما پیش از آن، چیزهایی در کنار یا زیر نوشته های خود افزود یا به صیقل و دست کاری آنها پرداخت. بنا بر این، پانوشت های کتاب را خود نویسنده بر آن افزوده و به حک و اصلاح برخی از آنها پرداخته است.

نمایه کسان، جای ها، کتاب ها، روزنامه ها و قبیله ها و عکس هایی از رجال و شخصیت ها و دولت مردان هم روزگار نویسنده در پایان هر یک از جلدهای کتاب و فهرست آنها در آغاز هر جلد دیده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دسترسی محدود برای دانلود

برای دانلود همه فایل ها باید محصول را خریداری فرمایید

دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی جلد 1
حجم 21.48 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی جلد 2
حجم 23.24 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
دانلود کتاب شرح زندگانی من اثر عبدالله مستوفی جلد 3
حجم 26.9 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از عبدالله مستوفی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

نقد و بررسی شما درباره شرح زندگانی من

لطفا پس از مطالعه شرح زندگانی من نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با شرح زندگانی من

دانلود کتاب سفرنامه های ونیزیان در ایران ترجمه منوچهر امیری
دانلود کتاب از قیطریه تا اورنج کانتی اثر حمیدرضا صدر