دانلود کتاب پنجاه و پنج اثر علی دشتی 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. تاریخ
  3. دانلود کتاب پنجاه و پنج اثر علی دشتی
تاریخکتاب های ممنوعهنایاب

دانلود کتاب پنجاه و پنج اثر علی دشتی

عنوانپنجاه و پنج
نویسندهعلی دشتی
انتشاراتامیرکبیر
نوبت چاپاول 1354
زبانفارسی

کتاب پنجاه و پنج یا ۵۵ اثر علی دشتی در سال هزار سیصد پنجاه و چهار توسط انتشارات امیرکبیر بچاپ رسید.

کتاب ۵۵ علی دشتی کتابیست تاریخی و به نوعی کتابی سفارشی برای خاندان سلطنتی چرا که لحن نویسنده و میتوان گفت گزارشکر همراه با مدح و تمجید است از ۵۵ سال سلطنت پادشاهی پهلوی که پس از نشر کتاب مورد پسند دربار و توسط شورای دانشگاه تهران به ایشان جایزه دکترای افتخاری کردن و این موجب نارضایتی عده ای و بلعکس دنبال کنندگانی نسبت به قلم و راهی که دشتی رفت ایجاد شد که در میان این مخالفان و موافقان افرادی مشهوری نقد مثبت و منفی دادند.

یکی از این اهالی شخص احسان طبری بود که نوشت افرادی چون دشتی و رضا زاده و تقی زاده قلم را برای در اختیار داشتن لذتهای زندگی ارزان فروختن.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

یکی از غروبهای اندوهگین بیست و سوم یا بیست و چهارم فروردین بود. دقایق و ساعات زندان همه غمناک و تیره اند اما نزدیکی غروب و رسیدن شب های پر از کابوس آنرا غمناکتر میکند.
پاسبان محافط در زندان انفرادی را گشود و دو تن از ماموران تامینات وارد شدند. دیدن آنها شوم و با دلهره همراهست.هرچند بر لب تبسم داشته باشند و سخنانانشان با تعارف و انجام مراسم ادب توام باشد. انها دسته کلیدهای خانه ام را میخواستند شاید در سیمایم اثار تگرانی و اضطراب مشاهده کردند از اینرو با چرب زبانی و ملاطفت کفتند: نگران نبشاید این رسم و عادتست باید تفتیشی ظاهرا صورت گیرد. نسبت بشما سوء قصدی در کار نیست.

دو سه روز پیش دو نفر از همین عمله موتی به خانه ام امده و با همین لهجه مودب و تعارف امیز بدیدار رئیس تامینات دعوتم کردند و از شهربانی بزندان قصر آوردند و بجای مجرمینم نشاندند.اکنون دسته کلیدها را گرفته تا در زندگانی خصوصی و محرمانه ام وارد شوند شاید برگه ای از خطای ناکرده بدست اورند. ان روزیکه تیمورتاش از مقام وزارت دربار معاف شد درباره ی وی سوء قصدی نبود و مصلحت اقتضا میکرد که بر سر این کار نباشد ولی پس از ان چند روز پس از ان راه زندان در پیش گرفت و سپس دو محاکمه یکی پس از دیگری ترتیب یافت و رفیق شفیق و همکار صمیمی او پشت دیوان محاکمه نشست تا حکم محکومیت ویرا صادر کرد. انچه مطالعه کردید بخشی از صفحه نخستین کتاب پنجاه و پنج اثر علی دشتی است که توسط نشر جاویدان بچاپ رسیده است و پس از انقلاب تجدید چاپ نگشت

4.7/5 - (69 امتیاز)
لطفا با حمایت مالی از ما به پایداری پرشین پی‌دی‌اف کمک کنید.

دانلود رایگان پنجاه و پنج

این کتاب کاملا رایگان برای دانلود قرار گرفته است

دانلود پنجاه و پنج
حجم 4.7 مگابایت
فرمت PDF
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از علی دشتی

نقد و بررسی شما درباره پنجاه و پنج

لطفا پس از مطالعه پنجاه و پنج نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با پنجاه و پنج

دانلود کتاب زیباشناسی در هنر و طبیعت اثر علینقی وزیری
دانلود کتاب تاریخ فلسفه فردریک کاپلستون دوره ۹ جلدی