کارو دردریان

نام کامل : کارو دردریان
تاریخ تولد : 16 آبان 1306
تاریخ وفات : 27 تیر 1386

کارو دردریان، در همدان متولد شد اما به دلیل شغل پدرش که فرش فروش بود، در بروجرد و اراک نیز زندگی کرده است. او برادر ویگن خواننده پرآوازه ایرانی است. پدر کارو در 39 سالگی درگذشت؛ آنها بعد از مرگ پدر مدتی را در مراغه و تبریز می‌گذرانند و مدتی بعد به تهران کوچ می‌کنند.

کارو از نسل نخست شاعران نیمایی است وی یک بار ازدواج کرد و از همسرش جدا شد. نتیجه‌ی این ازدواج سه فرزند است دو دختر و یک پسر به نام‌های: (رمی ، ربکا و رنه)

سروده‌های کارو انتقادی و بازتاب حقایق تلخ زندگی انسان است؛ مسائلی از جمله فقر، ظلم و جنایت در جوامع جایگاه ویژه‌ای در آثار وی دارد. علاوه بر آن کارو با احساسی سرشار خالق قطعات و اشعار زیبای عاشقانه است، عشق انسانی نیز بخش قابل توجهی از آثار او را تشکیل می‌دهد.

جسارت بیان حقایق با احساسی سرشار و با زبانی که برای توده مردم قابل فهم است و انتخاب موضوعات پرمخاطب و مورد توجه نسل جوان از عواملی است که آثار کارو را مورد اقبال عموم قرار می‌دهد، وی چهره آشتی دهنده بخش بزرگی از جامعه جوان ایرانی با ادبیات است.

کارو در چهارشنبه هجدهم ژوئییه 2007 برابر با 27 تیر 1386 در آسایشگاهی به نام «دهکده مریم» در ایالت کالیفرنیا دیده از جهان فرو بست. پیکرش را پس از یک هفته نگهداری در سردخانه در روز چهارشنبه25 ژوئیه در گورستان «گلندل» به خاک سپردند.