حمیدرضا صدر

نام کامل : حمیدرضا صدر
تاریخ تولد : 30 فروردین 1335
تاریخ وفات : 25 تیر 1400

دکتر حمیدرضا صدر نویسنده، منتقد سینما و مفسر فوتبال بود. او در دههٔ ۸۰ و ۹۰ خورشیدی به عنوان کارشناس فوتبال به برنامه های صدا و سیما دعوت می شد. وی همچنین کارشناس سینما و منتقد فیلم بود که در نشریه هفت و ماهنامه فیلم به مدتی طولانی می نوشت.

دکتر صدر متولد محلات بود و سید محسن صدر از نخست وزیران ایران در عصر پهلوی، عموی پدرش بود. وی دارای دو برادر با نام های امیرحسین و شاهین و یک خواهر بنام مهرناز می باشد. حاصل ازدواج او و مهرزاد دولتی دختری با نام غزاله صدر می باشد.

صدر سال های کودکی و جوانی را در ایران سپری کرد و سپس مدتی برای تحصیل راهی انگلستان شد و پس از اتمام تحصیلات خود به ایران بازگشت. وی تا سال های آخر عمر خود در ایران زندگی می کرد تا آنکه پس از ابتلا به بیماری سرطان برای ادامه فرایند درمان خود راهی کالیفرنیا آمریکا شد و تا پایان عمر خود نیز در آنجا ماند. بنا به توصیه صدر، پیکر او در ایران و در بهشت زهرای تهران دفن شده است.

او در ایران و انگلستان تحصیل کرد. صدر دانش آموختهٔ کارشناسی اقتصاد از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دکترای برنامه ریزی شهری از دانشگاه لیدز بریتانیا بود.