دانلود کتاب تعریفها و مفهوم فرهنگ اثر داریوش آشوری 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. فلسفه،سیاست و جامعه
  3. دانلود کتاب تعریفها و مفهوم فرهنگ اثر داریوش آشوری
فلسفه،سیاست و جامعه

دانلود کتاب تعریفها و مفهوم فرهنگ اثر داریوش آشوری

عنوانتعریفها و مفهوم فرهنگ
نویسندهداریوش آشوری
انتشاراتمرکز اسناد فرهنگی آسیا
سال چاپ1357
نوبت چاپاول
زبانفارسی
تعداد صفحه116
قیمت
5,000 تومان

تعریف‌ها و مفهوم فرهنگ کتابی است نوشته داریوش آشوری.

پژوهش‌هایی در چیستی فرهنگ و جنبه‌های گوناگون آن. داریوش آشوری در کتاب تعریف‌ها و مفهوم فرهنگ به معنا و مفهوم فرهنگ و تعریف‌های مختلف آن پرداخته است و وجوه گوناگون این مفهوم را کاویده است.

کتاب شامل مقدمه و پنج بخش است. بخش اول، با عنوان «واژه‌یِ فرهنگ در زبان و ادبِ فارسی» به بحث دربارة ریشۀ واژة فرهنگ، فرهنگ در متن‌های پهلوی، فرهنگ در واژه‌نامه‌ها و فرهنگ در نثر و شعر کهن فارسی اختصاص دارد.

در بخش دوم، با عنوان «سیرِ واژه‌یِ کولتور و کاربردِ مفهومِ آن» به تاریخچۀ واژة «کولتور»، فرهنگ و تمدن و شناخت فرهنگ همچون رده‌ای جداگانه از پدیده‌ها پرداخته شده است.

در بخش سوم، با عنوان «تعریف‌هایِ فرهنگ»، تعریف‌های مختلفی که انواع رویکردهای نظری از فرهنگ به دست داده‌اند شرح داده شده است. این تعریف‌ها عبارتند از: تعریف‌های وصفگرانه، تعریف‌های تاریخی، تعریف‌های هنجاری، تعریف‌های روان‌شناختی، تعریف‌های ساختاری و تعریف‌های پیدایش‌شناختی.

بخش چهارم خود شامل دو بخش است با عنوانهای: «فرهنگ از دیدگاهِ انسان‌شناسی» و «مفهوم‌ها و دیدگاه‌هایِ پایه‌ایِ انسان‌شناسیِ فرهنگی». تعریف‌های گوناگون فرهنگ، فرهنگ و ذهن بشر، تکامل ذهن، از واکنش‌های حیوانی تا پاسخ‌های انسانی، سیستم‌های اجتماعی – فرهنگی، فرهنگ و شخصیت، قوم‌مداری، نسبیتِ فرهنگی، رابطۀ فرهنگ و زیست‌بوم، پراکنش، فرهنگ‌پذیری، فَرگشت، ویژه‌داشت فرهنگی، پهنۀ فرهنگی و گونۀ فرهنگی موضوعاتی است که در این بخش به آنها پرداخته شده است.

بخش پنجم، با عنوان «دو گفتار درباره‌یِ فرهنگ»، شامل دو گفتار است با عنوانهای: «چشم‌اندازِ فرهنگ» و «فرهنگ، خانه‌یِ بشریّت و درِ انسانیّت».

اين پرسش كه “ما” كيستيم و فرهنگِ “ما” كدام است و رفتار و انديشه و زندگانىِ “ما” چگونه مى ‏بايد باشد پرسشِ دشوار و تلخ و ترسناكى ا‏ست كه ذهن‏هاىِ انديشه‌‏گرترين و حسّاس‏ترين و شريف‏ترين جان‏ها را در ميانِ “ما” به خود مشغول داشته است. و اين‏ها همه در بنياد به پرسش از فرهنگ و ماهيّتِ آن بازمى‏گردد، پرسشى كه تاكنون در ميانِ “ما” با ديدِ علمى و فلسفى چنان كه بايد طرح نشده، و زبانِ ما هنوز چنان‏كه بايد آماده‏ى گفتار درباره‏ى آن نيست. اين دفتر دست‏آوردِ كارهاى پراكنده‏ى داريوش آشورى در اين سه دهه درباره‏ىِ اين موضوع است.

به این کتاب رای دهید

دسترسی محدود برای دانلود

برای دانلود همه فایل ها باید محصول را خریداری فرمایید

دانلود کتاب تعریفها و مفهوم فرهنگ اثر داریوش آشوری
حجم 2.21 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از داریوش آشوری

نقد و بررسی شما درباره تعریفها و مفهوم فرهنگ

لطفا پس از مطالعه تعریفها و مفهوم فرهنگ نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با تعریفها و مفهوم فرهنگ

دانلود کتاب تاریخ و ساختار نظام سیاسی فرانسه اثر بهنام محمدپناه
دانلود کتاب فرهنگ اندیشه های سیاسی اثر خشایار دیهیمی