دانلود کتاب حکمت الاشراق اثر شیخ شهاب الدین سهروردی 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. شعر و ادبیات
  3. دانلود کتاب حکمت الاشراق اثر شیخ شهاب الدین سهروردی
شعر و ادبیاتتاریخ

دانلود کتاب حکمت الاشراق اثر شیخ شهاب الدین سهروردی

عنوانحکمت الاشراق
نویسندهشهاب الدین سهروردی
مترجم/مصححسید جعفر سجادی
انتشاراتدانشگاه تهران
نوبت چاپاول
زبانفارسی
تعداد صفحه490

حکمت الاشراق مهم ترین اثر شیخ شهاب الدین سهروردی است که در آن نظریه خود، اشراق، در پایان قرن 6 و آغاز قرن 7 ارائه کرد.  این مکتب فلسفی پس از مرگ شیخ شهاب الدین سهروردی بسیار گسترش یافت.

شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سُهرَوَردی، ملقب به شهاب الدین سهروردی، معروف به شیخ اشراق، شیخ مقتول و شیخ شهید فیلسوف نامدار ایران، اهل شهر سهرورد زنجان است. وی از بزرگ ترین فلاسفه تاریخ ایران است که حکمت خسروانی ایران باستان را احیا کرد. وی در اصول فقه و فقه نیز ید طولایی داشته و شاعر هم بوده است.

شیخ اشراق(شهاب الدین سهروردی) بنیانگذار فلسفه اشراقی می باشند، که در مقابل فلسفه ارسطویی(مشاء) عرض اندام کرده است.

کتاب حکمت الاشراق اثر شهاب الدین سهروردی (۵۴۹ – ۵۷۸ هجری قمری) یکی از مهم ترین کتبی است که دربرگیرندهٔ مسائل ذوقی و فلسفه اشراق است. فلسفه اشراق به قول مؤلف کتاب عبارت از حکمت مشارقه است که در عین حال مبتنی بر روشن یابی و ادعای «درک فراطبیعی» در مقابل حکمت مشا که مبتنی بر استدلال و برداشت سنجشی است.

نام این حکمت را شهاب الدین حکمت ذوقی نهاده است و حکمت مشاء را حکمت بحثی. سهروردی گوید: منشاء این حکمت ایران باستان است و به سرزمین یونان در حوزه افلاطون یا در حوزه اسکندریه و افلاطونیان اخیر از ناحیه استادان ایرانی یا دانشجویان سرزمین یونان که به ایران آمده اند راه یافته است.

این کتاب نخستین کتابی است در فلسفه که در روزگار اسلامی دربارهٔ حکمت اشراق نوشته شده است. چند شرح بر این کتاب نوشته شده است؛ از جمله شرح قطب الدین کازرونی. این اثر از سهروردی شامل دو بخش منطق و فلسفه است که در هر بخش، سهروردی با توجه به نظام فلسفی اشراقی خود مباحث اصلی مرتبط با منطق یا فلسفه نظام اشراقی را تاسیس کرده و گسترش داده است. در واقع می توان حکمت الاشراق را چکیده تمام دانسته ها و نظام فلسفی سهروردی دانست. این اثر در دو جلد اول و دوم مجموعه «الحکمة الاشراقیة» منتشر شده است که جلد اول حاوی بخش منطق حکمت الاشراق است و جلد دوم در بر دارنده بخش حکمت یا فلسفه این اثر ارزشمند شیخ اشراق است. معرفی کامل این اثر در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.

نظریه فلسفی سهروردی این بود که هستی غیر از نور چیزی نیست و هر چه در جهان است و بعد از این به وجود می آید نور می باشد. منتها بعضی از نورها رقیق است و برخی غلیظ و برخی از انوار ذرات پراکنده دارد و پاره ای دیگر دارای ذرات متراکم است.

4.9/5 - (51 امتیاز)
لطفا با حمایت مالی از ما به پایداری پرشین پی‌دی‌اف کمک کنید.

دانلود رایگان حکمت الاشراق

این کتاب کاملا رایگان برای دانلود قرار گرفته است

دانلود کتاب حکمه الاشراق اثر شیخ شهاب الدین سهروردی
حجم 48.96 مگابایت
فرمت PDF
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از شهاب الدین سهروردی

نقد و بررسی شما درباره حکمت الاشراق

لطفا پس از مطالعه حکمت الاشراق نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با حکمت الاشراق

دانلود کتاب اقامت اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در شوروی
دانلود کتاب هشت الهفت اثر محمد ابراهیم باستانی پاریزی