دانلود کتاب ده نفر قزلباش اثر حسین مسرور 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. داستان و رمان
  3. دانلود کتاب ده نفر قزلباش اثر حسین مسرور
داستان و رمانتاریخ

دانلود کتاب ده نفر قزلباش اثر حسین مسرور

عنوانده نفر قزلباش
نویسندهحسین مسرور
انتشاراتسازمان مطبوعاتی مرجان
سال چاپ1335
نوبت چاپاول
زبانفارسی
تعداد صفحه757

ده نفر قزلباش از مهم ترین نمونه های رمان تاریخی فارسی است که داستان هایی را در زمان صفویه روایت می کند. داستان از زمان شاه طهماسب اول آغاز و به دیگر شاهان این سلسله ختم می شود.

ده نفر قزلباش به قلم حسین مسرور بعد از شهریور ۲۰ در روزنامه اطلاعات شروع شد که مورد توجه و استقبال بسیاری قرار گرفت ؛ داستانی که بعدها به صورت یک دوره کتاب به چاپ رسید.

ماجراهای کتاب از زمانی آغاز میشود که پس از قرنهای متمادی تسلط حکومتهای مختلف و بعضا بیگانه بر گوشه و کنار ایران، صفویان با در دست داشتن دو سلاح تشیع و ایرانیت برپا خاستند تا ایران از هم گسیخته را یکپارچه و متحد و دست اجانب را از آن کوتاه کنند؛ لیک دشمنان متعددی مانند ازبکها، عثمانیها و دولتهای غربی نمیتوانستند آرام بنشینند…

این رمان پنج جلدی شرح احوال شاهانی است که در عین حال خود را صوفیان خانقاه نشین نیز می خواندند، اما شخصیت های اصلی رمان چند تن قزلباش همچون اسکندربیگ، امت بیگ و یوسف شاه هستند که برای رسیدن به خواسته ها و آرمان های خویش از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و خطرات بی شماری را به جان می خرند و همواره در خدمت مرشدان خود, پای به عرصه نبرد می گذارند .

10 نفر قزلباش بهترین رمان تاریخی فارسی اثر حسین مسرور، که از حدود سال ۱۳۲۷ به صورت پاورقی در روزنامه اطلاعات چاپ می شد. امتیاز این کتاب وقوف دقیق نویسنده بر چند و چون زندگی اجتماعی زمانِ داستان است و مطالعه و جست وجوی وسیعی که در مورد سرچشمه های داستان و اشخاص آن صورت داده. مکالمات ده نفر قزلباش که با اصطلاحات و تعابیر خاص روزگارِ وقوعِ حکایت آراسته شده، یک سر رایحهٔ تاریخ می دهد.

شروعی شورانگیز که برمبنای یک واقعهٔ تاریخی انتخاب شده نقطهٔ عزیمت ماجرا است. حرمخانهٔ سلطنتی شاه تهماسب صفوی، در ارگ تربت حیدریه، به محاصرهٔ عبد الله خان ازُبک درآمده است. تسلیم حرمخانه به اُزبک ضد شیعه، یعنی بی آبروئی و زوالِ سلسلهٔ متعصب و ناموس پرستِ صفوی. فرصتی برای امداد و استمداد نیست.

شاه تهماسب تصمیم خشنی می گیرد: باید عده ای از جان گذشته داوطلب شوند، شب و روز بتازند، در فاصلهٔ زمانی کوتاهی از قزوین به تربت حیدریه برسند، صف محاصره را به هر قیمتی که باشد بشکافند و حکم مرگ زنان حرمخانهٔ سلطنتی را به دست رئیس قراولان خاصّه برسانند.

هجده نفر داوطلب می شوند. هجده نفر قزلباش که پس از سفری شتابناک به سپاه اُزبک می رسند و می کوشند به حلقهٔ محاصره رخنه کنند. از این عده هشت تن کشته می شوند و ده نفر به اَرگ می رسند: ده نفر قزلباش.

حسین مسرور، در متجاوز از یک هزار و پانصد صفحه، طرحی دقیق از وضع اجتماعی و سیاسی ایران از اواخر سلطنت شاه تهماسب تا عصر شاه عباس به ما ارائه می دهد. مطالعهٔ همه جانبهٔ او ما را با نوع زندگی، خوراک، پوشاک، اسلحه، طرز گفتار، و سازمان های مذهبی و اداری آن عصر آشنا می کند.

4.2/5 - (6 امتیاز)
لطفا با حمایت مالی از ما به پایداری پرشین پی‌دی‌اف کمک کنید.

دانلود رایگان ده نفر قزلباش

این کتاب کاملا رایگان برای دانلود قرار گرفته است

ده نفر قزلباش جلد اول
حجم 7.19 مگابایت
فرمت PDF
ده نفر قزلباش جلد دوم
حجم 4.28 مگابایت
فرمت PDF
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از حسین مسرور

نتیجه‌ای پیدا نشد.

نقد و بررسی شما درباره ده نفر قزلباش

لطفا پس از مطالعه ده نفر قزلباش نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حیاتی
حیاتی

سلام کتابی است بی نهایت زیبا که ارزش ساخت سریالی از آن را دارد ضمنا لطفا جلدهای دیگر آنرا برای دانلود قرار دهید ممنون

کتاب های مشابه با ده نفر قزلباش

دانلود کتاب جنگ و صلح اثر لئو تولستوی
دانلود کتاب خاطرات شعبان جعفری اثر هما سرشار