دانلود کتاب خانوم اثر مسعود بهنود 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. داستان و رمان
  3. دانلود کتاب خانوم اثر مسعود بهنود
داستان و رمان

دانلود کتاب خانوم اثر مسعود بهنود

عنوانخانوم
نویسندهمسعود بهنود
انتشاراتنشر علم
سال چاپ1386
نوبت چاپدهم
زبانفارسی
تعداد صفحه637
قیمت
5,000 تومان

خانوم اثر مسعود بهنود، روایت زنی است که خون قاجار در رگ دارد؛ او که نوه ی مظفرالدین شاه و خواهرزاده ی محمدعلی شاه قاجار بود، قصه ای رها شده و خفته در دل گور بود که به قلم مسعود بهنود از نو به زندگی بازگشت.

خانوم با زنان هم دوره ی خودش فرق دارد و قدم در دنیایی متفاوت از جهان بسته ی زنان عصر خودش گذاشته است. پدرش خانی است مستبد و خوش گذران و مادرش زنی ساکت و بی سر و صدا است که همواره موردظلم همسرش واقع شده است.

راهنمای خانوم برای ورود به این دنیای جدید، خاله ی کوچکش نزهت است که خود دختری است آگاه و روشنفکر و به وسیله ی اوست که خانوم با کتاب خوانی، زبان آموزی و هنر آشنا می شود. این خاله ی باسواد و آگاه، چشم او را به روی مشکلات کشور و محدودیت هایی که متوجه زنان است، باز می کند اما در بحبوبه ی خلع محمدعلی شاه از سلطنت و تصمیم او به فرار، خانوم را به ولیعهد مملکت، احمد میرزا، نامزد کرده اند.

نزهت، فرشته ی نگهبان و راهنمای ذهن او قرار نیست که همیشه کنارش باشد؛ حادثه ای ناگوار برای خانوم و خاله اش رخ می دهد که جدایی ابدی آن ها را به همراه دارد. پس از آن مادرش برای این که خانوم را از چنگال پدر ستمکارش نجات دهد، وی را به دست خانواده ی سلطنتی می سپرد و آن ها خانوم را از ایران خارج می کنند. اما این ورق تازه در زندگی او هم قرار نیست چندان خوشایند باشد و با قلم مسعود بهنود این سرگذشت پیش چشمان شما قرار دارد.

خانوم، نوه دختری مظفرالدين شاه است و تنها فرزند پدر و مادرش. دوران کودکی او برابر است با حوادث اواخر دوران قاجار و خلع محمدعلی شاه و احمدشاه از سلطنت ایران. پدر او یک خان های مستبد و عیاش است که خانوم خاطره خوشی از او ندارد و مادر او زنی سر به راه و آرام که گرچه از شوهر و ظلم او به ستوه آمده؛ اما زندگی خود را با آرامش ادامه می دهد.

خانوم در ایام کودکی تحت تأثیر خاله کوچک خود، نزهت که دختری باسواد و روشنفکر است، از مسائل مملکت و محدودیتهای زنان آگاهی یافته و نزهت را راهنمای خود قرار داده است. در این میان که خانوم نامزد احمد میرزا ولیعهد است؛ اوضاع مملکت به هم ریخته، محمدعلی شاه از سلطنت خلع شده و قصد فرار دارد.

پدر خانوم به دنبال خواستگاری از نزهت و شنیدن جواب رد از او به خاطر انتقام گرفتن از وی، او و خانوم را مورد تجاوز قرار می دهد. این حادثه خودکشی نزهت را به دنبال دارد و در پی آن مادر خانوم برای اینکه او را برای همیشه از دسترس خان (پدر خانوم) دور بدارد، او را به خانواده سلطنتی می سپارد که با خود به ادسا ببرند و ملکه ایران حفاظت از او را به عهده می گیرد.

خانوم طی سال های متمادی خارج از ایران در ادسا یا بادکوبه تحت حمایت این خانواده زندگی می کند و سرانجام در بادکوبه به همسری شاهزاده ای ترک به نام “سعید پاشا” در می آید. اما این شاهزاده که علاقه ای به خانوم ندارد، در مقابل اعتماد او تمام اموالش را گرفته و تنها و سرگردان در فرانسه رهایش می کند. خانوم پس از طی مراحلی دوباره با خانواده سلطنتی همراه می شود.

سرانجام خانوم با فردی آلمانی به نام میشل ازدواج می کند و صاحب دختری به نام مریم می شود؛ اما خوشبختی او دیری نمی پاید؛ زیرا در جریان اشغال فرانسه توسط آلمان و اختلافاتی که بین دو کشور ایجاد می شود، خبر خودکشی شوهرش به او می رسد. خانوم به همراه دخترش مدتی در آلمان زندگی کرده، سپس به ایران باز می گردند. او هنوز به عنوان نوه مظفرالدين شاه، مقرری دارد و با دخترش در خانه ای بزرگ در شمال شهر تهران زندگی می کند.

پانزده سال پس از شنیدن خبر مرگ میشل، او که در زندان به سر می برده، بازمی گردد و خانوم را پیدا می کند. او به شدت الکلی و بیمار است، زندگی اش دیری دوام نمی آورد. پس از مرگ میشل خانوم همراه مریم به آمریکا می رود تا مریم درسش را بخواند. مریم در آنجا ازدواج می کند و صاحب دختری به نام ناناز می شود.

هنگام پیروزی انقلاب خانوم با دختر و نوه اش به ایران می آید و سال های آخر عمرش را در ایران به سر می برد. ناناز (نوه خانوم) پس از مرگ وی به آمریکا رفته، تحصیل می کند و در ردیف معروفترین خبرنگاران بین المللی قرار می گیرد و دنیا را با گزارش هایش تسخیر می کند. مریم نیز در حادثه یازدهم سپتامبر هنگامی که در یکی از برج های دوقلو در دفتر کار خود مشغول کار است کشته می شود و ناناز با همسر و دختری که نام خانوم را بر او گذاشته همچنان به زندگی و کار خود ادامه می دهد.

به این کتاب رای دهید

دسترسی محدود برای دانلود

برای دانلود همه فایل ها باید محصول را خریداری فرمایید

دانلود کتاب خانوم اثر مسعود بهنود
حجم 15.4 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

نقد و بررسی شما درباره خانوم

لطفا پس از مطالعه خانوم نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با خانوم

دانلود کتاب این سه زن اثر مسعود بهنود
دانلود کتاب کوزه بشکسته اثر مسعود بهنود