دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. داستان و رمان
  3. دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت
داستان و رمان

دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت

عنوانحاجی آقا
نویسندهصادق هدایت
انتشاراتامیرکبیر
سال چاپ1330
نوبت چاپاول
زبانفارسی
تعداد صفحه142

کتاب حاجی آقا داستان بلندی از صادق هدایت است که در ۱۳۲۴ خورشیدی توسط انتشارات مجلهٔ سخن در تهران منتشر شد. این داستان در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد و محور آن شخصی به نام حاجی ابوتراب، یکی از بازاریان تهران است که هدایت مجموعه ای از زشتی های اخلاقی را در وجود او قرار داده است. داستان حاجی آقا در پیش و پس از اشغال ایران توسط متفقین در جنگ جهانی دوم روی می دهد.

حاجی آقا بلندترین کار داستانی هدایت پس از بوف کور است که به چهار بخش تقسیم شده است. بخش اول و سوم، شامل گفتگوهایی میان حاجی ابوتراب و بازدیدکنندگانش در هشتی خانه اش است که داستان را به نمایش نامه شبیه کرده است. بخش دوم شامل توصیف هایی از زندگی حاجی آقا و پیشینهٔ اوست. بخش چهارم هم که کوتاه ترین بخش داستان است، شامل رؤیای حاجی ابوتراب در عالم بیهوشی است.

حاجی آقا یک داستان واقع گرای طنزآمیز، سیاسی، و اجتماعی است. بیان داستان از دیدگاه سوم شخص است. هدایت در آن با خلق تیپ های گوناگون به نقد جامعه پرداخته است.

همچنین در این داستان از اصطلاح های عامیانهٔ مردم استفادهٔ فراوان شده است. منتقدان تغییر لحن سخن حاجی ابوتراب هنگام صحبت با افرادی از طبقات اجتماعی گوناگون را از نقاط قوت داستان دانسته اند.

این کتاب از زمان نخستین چاپ در شمارگان بالا، در ۱۳۳۰ خورشیدی، مورد استقبال کتاب خوان های ایرانی قرار گرفت. به ویژه پس از نخستین چاپ آن، حزب توده، که رابطهٔ نزدیکی با هدایت داشت، به ستایش کتاب پرداخت و آن را نشانهٔ امیدواری هدایت دانست. با این وجود، برخی منتقدان آن را داستانی ضعیف دانسته اند و به عناصر داستانی آن مانند طرح و پیرنگ، نقدهای جدی وارد کرده اند. این کتاب تاکنون به زبان های روسی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، هلندی، ارمنی، ترکی استانبولی، اسلوونیایی، و ازبکی ترجمه و منتشر شده است.

4.5/5 - (6 امتیاز)
لطفا با حمایت مالی از ما به پایداری پرشین پی‌دی‌اف کمک کنید.

دانلود رایگان حاجی آقا

این کتاب کاملا رایگان برای دانلود قرار گرفته است

دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت
حجم 4.95 مگابایت
فرمت PDF
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از صادق هدایت

نقد و بررسی شما درباره حاجی آقا

لطفا پس از مطالعه حاجی آقا نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با حاجی آقا

دانلود کتاب لچک قرمزی اثر صادق هدایت
دانلود کتاب به کشتنش می ارزد اثر پیتر سوانسون