دانلود کتاب کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. شعر و ادبیات
  3. دانلود کتاب کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی
شعر و ادبیات

دانلود کتاب کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی

عنوانکلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی
نویسندهسعدی
مترجم/مصححمحمدعلی فروغی
انتشاراتهرمس
نوبت چاپاول 1385
زبانفارسی
تعداد صفحه1422

کلیات سعدی عنوان کتابی است که در آن تمامی آثار سعدی شیرازی گنجانده شده است. از گذشته تا به امروز به مجموعه تمامی این آثار منثور و منظوم در قالب یک یا چند مجلّد، کلیات سعدی گفته می شود. آنقدر این کتاب نغز، غنی و شیوا است که بارها علاوه بر ایران در کشورهای دیگر نیز به زبان های مختلف چاپ شده و توانسته جایگاه جهانی خود را تثبیت کند.

متاسفانه تا اوایل سال ۱۳۰۰ هنوز یک تدوین مناسب از آثار سعدی دیده نشد. پس از تاسیس مراکز آموزش عالی علوم روز در حوزه ادبیات و فرهنگ و برقراری ارتباطات بیشتر با مراکز آموزشی معتبر علمی جهان بود که بزرگانی چون زنده یاد محمد علی فروغی به تصحیح و تدوین کامل و دقیق آثار سعدی به خصوص بوستان، گلستان و غزلیات از روی نسخ قدیمی اهتمام ورزیدند.

با گذشت هشت سال، در سال ۱۳۱۶ بود که محمد علی فروغی توانست برای اولین بار تصحیح دیوان سعدی را در قالب چهار جلد منتشر کند. چهار سال بعد از آن نیز به کمک یکی از دوستان خود گلستان سعدی را در جلدی جداگانه با یک تصحیح ادبی تر و دقیق تر منتشر کرد.

شوربختانه رسانه ی ملی! بجای شناساندنِ بزرگانِ تاریخ و فرهنگ این مُلک و ملّت به جوانان ایران زمین، با حرکتی واژگونه، به هر چه و هر که از فرزانگی و میهن پرستی نشانی دارد، لجن می پراکند. از این جمله است محمدعلی فروغی؛ فیلسوفِ روشنگر، دانشمندِ فرزانه و مورخِ آگاه، ادیبِ سخن شناس و خطیبِ سخن سنج، مترجمِ زبردست و سیاستمدارِ میهن پرست و به معنای واقعی کلمه روشنفکرِ جامع الاطراف روزگارِ ما که از سوی «عمارت فرنگی» این رسانه به  غلامِ حلقه به گوش اجانب و نوکری حقیر که برای خودفروشی و خیانت به میهنش از هیچ پَستی و دنائتی – حتا آدم کشی – رویگردان نیست، تغییر ماهیت داده است.

براستی ما را چه می شود و روی به کدامین سو داریم؟ چگونه می توان چنین بی شرمانه تاریخ ملتی و چهر ه ی بزرگان کشوری را تحریف کرد و حتی صدای انتقادی نشنید که «مزن! مکش! چه کنی؟ های؟! ای پلیدِ شریر!» چگونه تیغ زنی بر چهره ی تاریخ؟ چگونه تیرگشایی به هستیِ ملتی در زنجیر!؟

از دیگر مصححان عالیقدر آثار سعدی می توان به مرحوم دکتر غلام حسین یوسفی، حبیب یغمایی و حسن انوری اشاره کرد. به مرور پس از پایان تصحیح و تدوین بیشتر آثار سعدی توسط این بزرگان، کلیات سعدی نیز بر اساس آثار آن ها به چاپ رسید. در ادامه با مشخصات بیشتر کلیات سعدی آشنا خواهید شد.

کلیات سعدی شامل چیست؟

از نظر بسیاری از مورخان، سعدی نامه یا بوستان سعدی جز اولین آثار سعدی محسوب می شود که سرودن آن در سال ۶۵۵ هجری قمری به پایان رسید و بلافاصله پس از آن نگارش گلستان آغاز شد و در طی چند ماه به پایان رسید. به واقع سعدی پیش از انتشار بوستان و گلستان شاعر نام آشنایی نبود و هنوز هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد پیش از این بازه زمانی، وی شعر یا غزلی سروده باشد. بعد از گلستان سعدی بود که سعدی به سرودن غزلیات بی نظیر خود پرداخت. در این میان قصاید، رباعیات، ترجیع بند، قطعات و ملمعات نیز از او منتشر شد. معمولا در بیشتر چاپ های کلیات سعدی یا همان دیوان سعدی، آثار سعدی به ترتیب زیر آورده شده اند:

• رسائل منثور. این نوشته ها و رسائل منثور به صورت رساله اوّل، مجالس پنجگانه، رساله دوم، رساله سوم، رساله چهارم، رساله پنجم و رساله ششم دسته بندی می شوند.

• گلستان سعدی. به واقع گلستان سعدی شاهکار منثور سعدی است و در آن سعدی توانسته در قالب بیان حکایت های مختلف به آموزه های مختلفی از مسائل اجتماعی و اخلاقی اشاره کند. از نظر کارشناسان، این اثر ناب علاوه بر اینکه عصاره تفکرات و تأملات عرفانی، اجتماعی و تربیتی سعدی است، نشانگر اخلاق، روش و مسلک گذشته ایرانیان نیز است. این اثر در هشت باب نگارش شده که دارای عناوین در سیرت پادشاهان، در اخلاق درویشان، در فضیلت قناعت، در فوائد خاموشی، در عشق و جوانی، در ضعف و پیری، در تاثیر تربیت و در آداب صحبت هستند.

• بوستان سعدی. با وجود اینکه بوستان سعدی به صورت شعر نوشته شده است، اما از نظر بیان پند و اندرزها و آرزوهای سعدی بیشتر از گلستان خودنمایی می کند. بوستان سعدی دنیای واقعیت ها، عدالت، انصاف، حق گویی و حق شنوی است و آرمان شهر سعدی به خوبی در آن مشخص است. اگر به دنبال شنیدن صدای بشردوستانه در دنیای ناعادلانه کنونی هستید، پیشنهاد می کنیم به سراغ سروده های کتاب بوستان سعدی بروید که در ده باب، در قالب ادبی مثنوی و با عناوین در عدل و تدبیر و رای، در احسان، در عشق و مستی و شور، در تواضع، در رضا، در قناعت، در عالم تربیت، در شکر بر عافیت، در توبه و راه صواب و در مناجات و ختم کتاب سروده شده اند.

• قصاید فارسی و عربی، مراثی و ملمعات سعدی نیز بخش دیگری از کلیات سعدی هستند که پس بوستان به چشم می خورند.

• مثلثات. در کلیات سعدی ۵۴ بیت وجود دارد که تعدادی از ابیات آن به فارسی، تعدادی به عربی و تعدادی به گویش قدیم شیراز هستند. در واقع مقصود از مثلثات همین سه زبانه بودن آن ها است.

• ترجیعات. ترکیبی از اشعار ترجیع بند سعدی در این بخش دیده می شود.

• غزلیات. سعدی بسیاری از دیدگاه های خود به خصوص در مورد عشق، مستی و محبت را در قالب غزل بیان کرده است. به واقع عشق سعدی از هوا و هوس نیست و سرشار از اخلاق و تقواست.

• در نهایت آنچه که در کلیات سعدی دیده می شود، چیزی جز قطعات (اشعاری در قالب ادبی قطعه)، رباعیات (اشعاری در قالب ادبی رباعی) و مفردات نیست.

سخن آخر در مورد کلیات سعدی

به واقع آثار و کتاب های سعدی شاعرانه ترین مثنوی اخلاقی و عرفانی هستند و نظیر آن ها هنوز وجود ندارد. حلاوت کلام سعدی در آثار او باعث شده کسانی که حتی به ادبیات علاقه زیادی ندارند، از خواندن آن ها خسته نشوند و حتی با اشتیاق زیادی تا انتها پیش بروند. اگر تا الان فرصت نکرده اید کتاب کلیات سعدی را مطالعه کنید، پیشنهاد می کنیم از امروز زمان کوتاهی را به خواندن آن اختصاص دهید تا از این بحر بی انتهای خدامحوری بهره مند شوید.

3.8/5 - (13 امتیاز)
لطفا با حمایت مالی از ما به پایداری پرشین پی‌دی‌اف کمک کنید.

دانلود رایگان کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی

این کتاب کاملا رایگان برای دانلود قرار گرفته است

دانلود کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی
حجم 29.59 مگابایت
فرمت PDF
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

نقد و بررسی شما درباره کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی

لطفا پس از مطالعه کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
stratejyt
stratejyt

اقا سلام
ممنون و متشکر

کتاب های مشابه با کلیات سعدی تصحیح محمدعلی فروغی

دانلود کتاب گلستان سعدی تصحیح محمدعلی فروغی + کتاب صوتی
دانلود کتاب پژوهشی در اساطیر ایران اثر مهرداد بهار