دانلود کتاب نمایشنامه خسیس اثر مولیر ترجمه محمدعلی جمال زاده 1
  1. پرشین پی‌دی‌اف
  2. داستان و رمان
  3. دانلود کتاب نمایشنامه خسیس اثر مولیر ترجمه محمدعلی جمال زاده
داستان و رمان

دانلود کتاب نمایشنامه خسیس اثر مولیر ترجمه محمدعلی جمال زاده

عنوانخسیس
نویسندهمولیر
مترجم/مصححمحمدعلی جمال زاده
انتشاراتبنگاه ترجمه و نشر کتاب
سال چاپ1336
نوبت چاپاول
زبانفارسی
تعداد صفحه185
قیمت
5,000 تومان

کتاب خسیس، نمایشنامه ای نوشته ی مولیر است که اولین بار در سال 1668 بر روی صحنه رفت.

مردی سالخورده اما سرحال به نام هارپاگون، هر مقدار پولی که به دست می آورد را جمع می کند و دست به هر کاری می زند تا مطمئن شود دو فرزندش، الیس و کلینت، مطابق با خواسته ی او زندگی می کنند. الیس عاشق مردی جذاب به نام والر شده که علیرغم اصل و نسب اشرافی اش، خود را به عنوان یک خدمتکار معرفی کرده است. علاوه بر این، هم کلینت و هم هارپاگون، عاشق زنی زیبا و تاحدودی اسرارآمیز به نام ماریان شده اند. در همین حال، خدمتکاران و کلاهبرداران مشغول نقشه کشیدن برای تصاحب ثروت باورنکردنی هارپاگون هستند. کتاب خسیس، نمایشنامه ای بسیار جذاب و خنده دار است که با پیچ و خم های داستانیِ به یاد ماندنی خود، در زمره ی برترین آثار مولیر قرار می گیرد.

ژان باتیست مولیر، نویسندهٔ معروف فرانسوی در سال ۱۶۲۲ م در شهر پاریس به دنیا آمد. مولیر شهر به شهر، تئاترهای خود را به نمایش می گذاشت تا اینکه به شهرت رسید. از آن زمان بود که شاهکارهای بزرگی خلق کرد و آن ها را در میان استقبال شدید مردم به نمایش گذاشت. مولیر یک آفرینندهٔ خستگی ناپذیر بود که شاهکارهای او، نمایشنامه هایی است که وی در آن ها تزویر و شرارت روح بشر را مورد انتقاد شدید قرار داده و بر انحرافات ذهن حمله می کند.

او نه تنها یک نویسنده، بلکه هنرپیشه ای بسیار ماهر و زبردست بود. مولیر در نمایش نامه هایش به ایجاد پیچ و خم های هیجان انگیز و اوصاف مضحکه آمیز و نیز هجو و انتقاد می پرداخت و از همه این نکته ها، برای برجسته ساختن و بهتر نمایاندن خصوصیات اخلاقی و معنوی بشر استفاده می نمود، از این روست که در آثار این کمدی نویس، فلسفهٔ اخلاقی موج می زند.

کتاب خسیس او دقیقاً تجلی یکی دیگر از صفات شرورانه و زشت انسانی است. او از طنز استفاده کرده تا بتواند حرص و طمع پیرمردی زشت به نام آرپاگون را نشان دهد. آرپاگون فردی پول پرست و پدری خودخواه است که در موقعیت های طنز مختلف و مضحک، پستی خود را نشان می دهد. شاید بتوان این نمایشنامه را از خنده دارترین و در عین حال بامعناترین نمایشنامه های جهان دانست.

هارپاگون است هر چقدر هم پول به دست می آورد و جمع می کند، باز هم طمعکار است و بیشتر می خواهد. از طرف دیگر، این پیرمرد هر اقدامی که بتواند صورت می دهد تا مطمئن شود دو فرزندش که الیز و کلانت نام دارند مطابق با خواستهٔ او زندگی می کنند.

به این کتاب رای دهید

دسترسی محدود برای دانلود

برای دانلود همه فایل ها باید محصول را خریداری فرمایید

دانلود کتاب نمایشنامه خسیس اثر مولیر ترجمه محمدعلی جمال زاده
حجم 15.04 مگابایت
فرمت PDF
دانلود با خرید محصول
اگر فایل مشکل دانلود دارد گزارش ارسال کنید
گزارش مشکل دانلود از سایت
  • اگر شما در دانلود این کتاب مشکل دارید، قبل از گزارش با کلیک روی آموزش دانلود، روش دانلود از پرشین‌پی‌دی‌اف را مطالعه بفرمایید.
  • مشکل خود برای دانلود فایل را شرح دهید.
اگر فایل را خلاف قوانین کپی رایت می‌دانید درخواست حذف ارسال کنید

کتاب های دیگر از مولیر

نقد و بررسی شما درباره خسیس

لطفا پس از مطالعه خسیس نظر خود را برای دیگر کاربران بنویسید.
از ارسال نظر به زبان انگلیسی یا نوشتن فینگلیش پرهیز کنید.
تمام نظرات توسط تیم مدیریت پرشین پی‌دی‌اف بررسی شده و پاسخ داده می‌شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

کتاب های مشابه با خسیس

دانلود کتاب سه نمایش نامه اثر مولیر ترجمه محمدعلی فروغی
دانلود کتاب خاطرات یک گیشا اثر آرتور گلدن